UTİKADIN HAVAYOLUNDA GÜMRÜK KIYMETİNİN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN ÇALIŞMALARI BAŞARILI SONUÇ VERDİ

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD'ın birkaç yıldır yakından ilgilendiği havayoluyla ithalat yapan firmaların gerekenden fazla vergi ödemelerinin yarattığı yüksek maliyetlerin düşürülmesine yönelik çalışma ve girişimleri sonuç verdi. T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Konşimento Beyanı (Havayolu)" konulu genelge yayınlandı.

Yayınlanan genelge ile havayolu taşımacılığında düzenlenen konşimentolar ile ilgili olarak gümrük kıymetinin belirlenmesinde ara konşimento ve buna ilişkin faturada belirtilen tutarın dikkate alınarak işlem yapılmasının yanı sıra navlun bedelinin, eşyanın ağırlık, miktar ve benzeri ölçü birimleri ile orantılı bir şekilde beyanname kalemlerine dağıtımının da uygun bulunduğu belirtildi. Türk lojistik sektörünün önündeki önemli engellerden biri daha Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD'ın büyük destek verdiği uzun süreli girişim ve çabalar sonucunda ortadan kalktı.

UTİKAD'ın son birkaç yıldır takipçisi olduğu havayolunda gümrük kıymetinin tespitinde ana konşimentoda belirtilen TACT fiyatlarının dikkate alınması ve gümrük vergilerinin bu fiyatlar üzerinden hesaplanması sorunu, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından "Konşimento Beyanı (Havayolu)" konulu genelge çözüme kavuştu. Yeni genelge ile havayoluyla ithalatın artmasının da önü açıldı.

Devamı İçin...

Share on Social Media